Určete si správně svůj typ pleti!

Mastná pleť

Jak poznáme mastnou pleť?

Označení ,,mastná“ pleť je kvůli nadprodukci kožního mazu. Nadprodukci může způsobovat více faktorů:

 • dědičnoct
 • hormonální změny
 • léky
 • stres
 • nevhodně zvolená kosmetika

Mastnou pleť charakterizují

 • zvětšené, jasně viditelné póry
 • lesklý povrch
 • silnější, hrubší pleť
 • akné, zánětlivé procesy, černé tečky

Akné se může objevit i na krku, dekoltu, ramenou a zádech.

Jak pečovat o mastnou pleť?

Mastnou a problematickou pleť je potřeba  čistit, čistit a čistit a taky mazat, mazat a mazat :). Čistit ráno i večer odličovacím gelem a dočistit tonikem. Poté si dopřát 1x týdně peeling.

Až poté přichází na řadu krém, a to takový, který je vhodný právě na mastnou pokožku, ideálně hydratační s obsahem látek, které akné hojí. Konzistence by měla být lehká a dobře vstřebatelná, aby se nezánašely póry.

Pokud jste majitelkou takovéto pleti v ,,elegantním věku“ a chcete pečovat o vrásky, i přesto je nejdříve potřeba dát pleť do pořádku, zjistit příčinu, proč se akné tvoří, a až pak se zaměřit na vrásky.

Smíšená pleť

Jak poznáme smíšenou pleť?

Smíšená pleť se projevuje rozšířenými póry, černými tečkami, výskytem akné a leskem v oblasti T-zóny (čelo, nos a brada). Tato zóna může být u každého jinak rozsáhlá. Dalším znakem jsou suché tváře, které mohou pnout, obvzláště po použítí vody.

Jak pečovat o smíšenou pleť?

Je potřeba zvolit péči, která bude pleť hydratovat a zároveň nezatěžovat a nemastit. Důležité je čistit pleť jemně, tak aby se nevysušily tváře a nezamastila T-zóna. Vhodné jsou odličovací gely a hydratační tonikum. Dále lehké emulze a krémy, které nezatíží T-zónu a zvláční suché partie. Je důležité pleti dodat hydrataci pomocí hydratačních krémů a sér a tím ji vyrovnat.  

Poznejte svoji pleť blíž a nechte si poslat 30 tipů pro krásnou pleť. Stačí se přihlásit k odběru zpráv a přímo do messengeru vám pošlu tipy pro vaši pleť.

Normální pleť

Jak poznáme normální pleť?

Normální pleť pleť je optimálně vyvážená. Není příliš suchá ani příliš mastná. T-zóna (čelo, nos, brada) může být mírně mastná.

JAK JI POZNÁME?

 • jemné póry v oblasti T-zóny
 • sametový, jemný a hladký povrch
 • bez větších nedokonalostí
 • z věkem může být dehydrovaná
 • nemá sklon k citlivosti

Majitel normální pleti tak trošku vyhrál v loterii 🙂 Péče o ni je standartní, ale spoustu z nás ji zanedbává, protože nás na pleti nic netrápí, třeba jako akné nebo suchost. Ale péči potřebuje stejně tak, jako ostatní typy.

Jak pečovat o normální pleť?

Péče o normální pleť by měla být pravidelná. I přesto, že nás na ní netrápí žádné pupínky a jiné nedokonalosti, zaslouží si dávku péče jako ostatní typy pleti.

Suchá pleť

Jak poznáme suchou pleť?

Suchá pleť se vyznačuje pnutím, svěděním, pálením, šupinkami a tvoří se na ní vrásky rychleji než na ostatních typech pleti. Suchá pleť má sníženou produkci mazových žlázek a chybí jí přirozená ochranná vrstva.

Ke spokojenosti potřebuje hlavně výživu a dostatečnou mastnotu. Suchá pokožka se totiž velmi málo mastí, což ji zbavuje ochranného filmu a oslabuje celkový stav pleti.

V mládí je suchá pleť výhodou, vyhnou se jí totiž tradiční projevy dospívající pleti, jako je akné, pupínky, rozšířené póry a černé tečky. Suchá pleť je jemná, hebká na dotek a dokonale hladká.

Suchá jen místy?

Vaše pokožka není úplně vyprahlá, ale čas od času vás pozlobí suššími místy? Vsaďte na krémy, které jsou určené pro normální až suchou pleť. Ty, které jsou vyloženě pro suchou pokožku, by pro vás mohly být zbytečně mastné.

Důležitá je i strava

Stav naší pleti nesouvisí jen s kosmetikou, kterou používáme, ale také s naší životosprávou. Na pozoru byste se měla mít hlavně v případě, že se poslední dobou suchost vaší pokožky zhoršila.

Dbejte na to, aby váš jídelníček obsahoval dostatek zdravých tuků, které najdete v rybách, oříšcích nebo třeba v avokádu. Nezapomínejte přitom ani na pitný režim, káva nebo Coca cola se do toho nepočítá :). Vypít byste měla zhruba 2-3 litry tekutin.

Jak pečovat o suchou pleť?

K čištění pleti používejte odličovací mléko, které pečuje o pleť už při čištění, a na dočištění hydratační tonika.

Peeling u suché pleti stačí jednou za měsíc. Častější použití peelingu by pleť zbytečně ztenčovalo a vysušovalo. Krémy jsou vhodné hydratační i výživné. Určitě doporučuji zařadit do péče séra a masky, ty pleti dodaji dávku vitamínů a aktivních látek.

O suchou pleť je potřeba se starat už od 25 let a to se vším všudy! Třeba oční krémy, séra a masky, by měly být samozřejmostí! Je dobré si dopřát pravidelnou masáž u kosmetičky nebo používat kosmetické pečující přístroje na domácí použití! Pleť to určitě ocení.

Citlivá pleť

Jak poznáme citlivou pleť?

Citlivá pleť netvoří jednoznačný typ pleti. Citlivou pokožkou může být pleť mastná i suchá, kůže dětí i seniorů. Hranice mezi již abnormálně citlivou pleti a normou je individuální.

Citlivost pleti může být různé intenzity dle ročního období, ale také psychiky.

Citlivou pokožku lze rovněž „vypěstovat“ nevhodnou péčí včetně stavů přepečování, nevhodnou kosmetikou, nadměrným opalováním, mechanickým drážděním například při odstraňování komedonů nebo opakovaným používáním micelární vody.

 • citlivá pleť může být suchá i mastná, často se na ní o
  bjevují šupiny, bývá přítomné začervenání
 • vyskytuje se nesnášenlivost kosmetických přípravků
 • pocity svědění, pálení, píchání až bodání i bez viditelných známek začervenání pleti
 • nápadná bledost kůže, která často přechází rychle do začervenání například při změně teploty
 • rozšířené cévky nejsou vodícím znakem citlivosti pleti
 • nejvíce se citlivost projevuje mezi 20-30 rokem a v období menopauzy.

Jak pečovat o citlivou pleť?

Pečujte pravidelně

Citlivá pokožka je daleko více náchylná k podráždění vnějšími vlivy, a proto vyžaduje větší pozornost a péči. Měla byste ji poctivě čistit pomocí čistího mléka a jemného hydratačního tonika ráno i večer, abyste předešla dehydrataci.

Bez dostatečné péče může pokožka ztratit svůj zdravý vzhled a bude pro ni mnohem obtížnější se vypořádat se škodlivými elementy, jako jsou znečištěné ovzduší, vítr a podobně.

Citlivá pokožka má daleko větší sklony k tvorbě akné a dalších nedokonalostí. Snažte se proto udržovat své póry čisté. Že je vaše pleť dokonale čistá, poznáte tak, že na vatovém tamponku nezůstávají stopy nečistot.

Komentáře